Kas tead, kui palju tohib ühes päevas liha süüa? Või kuidas võib tervist mõjutada lihaga liialdamine? Eestlased söövad mitu korda rohkem liha, kui on tervislik, ent teadlikkus probleemist on madal.
Millist lihakogust ei tasu ületada?
Eesti riiklike toitumissoovituste kohaselt peaks liha moodustama väga väikese osa meie toidulauast. Näiteks täitub täiskasvanud naise päevane soovituslik lihakogus juba pooleteise väikese viineri söömisel.
Naise päevane “lihanorm” täitub siis, kui ta tarbib ühe neist:
- pooleteise tikutoosi jagu hakklihakotlette
- poolteist väikest viinerit
- kolm viilu keeduvorsti
- pisut üle poole viilu praetud peekonit
Millised soovitused kehtivad Eesti meestele? Süües näiteks lõunase praega kahe tikutoosi jagu hakklihakotlette, ongi norm saavutatud ning selle päeva jooksul ei peaks rohkem liha tarbima.
Mehe päevane “lihanorm” täitub siis, kui ta tarbib ühe neist:
- kahe tikutoosi jagu hakklihakotlette
- kaks väikest viinerit
- neli viilu keeduvorsti
- ühe viilu praetud peekonit
Miks on lihaga liialdamine halb?
Liha liigtarbimine võib viia mitmete haiguste tekkeni. Teadusuuringud tõestavad, et liha liigsel tarbimisel tõuseb südamehaiguste, ülekaalulisuse ja diabeedi tekke risk. Samuti seostatakse liha liigtarbimist eesnäärmevähi ja jämesoolevähiga.
Eesti number üks enneaegsete surmade põhjus on südamehaigused. Igal aastal sureb neisse ligi 8000 inimest. Seega peaksime oma südame tervise eest erilist hoolt kandma. Lihatarbimise vähendamine on vajalik ja jõukohane samm, mille saame kohe enda tervise nimel teha.
Teadlikkus probleemist on madal
Kahjuks ei ole liha liigtarbimisega seotud terviseriskid inimestele sama hästi teada, nagu näiteks alkoholi või tubaka tarvitamise puhul. Nii tarbib keskmine Eesti inimene kolm korda rohkem liha ja lihatooteid, kui tervislik oleks. Seejuures selgus Taimse Teisipäeva tellitud Kantar Emori uuringust, et üle poolte eestlastest ei teagi, et kipume lihaga liialdama.
Kui soovid enda tervisele teene teha ja liikuda mõõdukama lihatarbimise suunas, siis eelista taimset toitu. Inspiratsiooni ja tuge saad Taimse Teisipäeva retseptikogust – katseta näiteks klassikalise lasanjega või proovi seda tummist ja toitvat karrit.