Veganuary – stabiilselt kasvav taimetoiduväljakutse

  • 15 jaanuar 2024

Sel aastal tähistab kümnendat sünnipäeva jaanuaris asetleidev taimse toidu väljakutse vegaanuar, inglise keeles Veganuary. Esialgu väikesest ettevõtmisest on välja kasvanud iga-aastane oluline sündmus, mis inspireerib paljusid inimesi oma toiduvalikuid teadvustama ja paremini läbi mõtlema, mis on kasulik nii planeedi, looduse kui ka inimeste endi tervise hüvanguks.

Veganuary sünd

Veganuary sai alguse 2014. aastal, kui Suurbritannias elav abielupaar Jane Land ja Matthew Glover, otsustasid esitada sügavast huvist loomade heaolu ja jätkusuutliku eluviisi vastu nii endale kui teistele väljakutse süüa jaanuaris vaid taimetoitu. Väljakutse eesmärgiks oli inspireerida inimesi tegema oma igapäevases toitumises teadlikumaid ning loomade suhtes kaastundlikumaid valikuid. Land ja Glover said inspiratsiooni ülemaailmsest meeste tervisele ja eesnäärmevähi ennetusele suunatud liikumisest Movember, mil mehed kannavad vuntse mõtteviisi propageerimiseks, et oma tervise eest tuleb hoolt kanda.

Ettenägematult kiire kasv

Veganuaryga alustades seadsid selle algatajad endile eesmärgiks, et kui sündmusest võtab osa 100 inimest, võivad nad tulemustega rahul olla. Juba teisest vegaanuarist võttis osa 12 800 inimest, aasta hiljem oli osalejaid juba 23 000 ja selline, pea kahekordne osalejate arvu kasv on antud ettevõtmist saatnud aastaid. 2023. aastal võttis vegaanuarist osa rohkem kui 700 000 end platvormil registreerinud inimest ja käesoleval aastal oodatakse osalejaid veelgi rohkem. Uuringud on näidanud, et tegelik osalejate arv on aga oluliselt suurem sellest, kes end veebiplatvormil on registreerinud.

Globaalne hõlmatus ja toetuse kasv

Kui esialgu oli Veganuary vaid UK keskne, siis nüüdseks on sellest kasvanud rahvusvaheline ettevõtmine. 2023. aasta Veganuary kampaania kokkuvõtte kohaselt oli selles osalejaid pea igast riigist üle maailma. Kampaania aruande kohaselt polnud ühtki osalejat vaid Vatikanist ega Põhja-Koreast.

2023. aasta Veganuary’st võttis statistika kohaselt osa 4% Suurbritannia ja koguni 7% Ameerika Ühendriikide elanikest. Kampaania on üles ehitatud toetavalt ehk registreerunuid juhendatakse põhjalikult, kuidas taimetoiduga algust teha, mida jälgida, et toitumine oleks tasakaalustatud. Retseptikogumik on aukartustäratavalt mahukas ja retseptid lihtsasti teostatavad. Osalenute rahulolust räägib asjaolu, et tervenisti 98% vegaanuari osalenutest soovitaks väljakutset ka oma sõpradele ja tuttavatele.

Veganuaryt on toetanud läbi aastate mitmed avaliku elu tegelased, muuhulgas on Veganuary saadikuteks Joaquin Phoenix, Billie Eilish, Paul McCartney, Alicia Silverstone, Mayim Bialik jt. Kampaaniaga on kaasa läinud ka toidutootjad, restoranid ja muud ettevõtted töötades jaanuariks välja erinevaid taimseid toite ning menüüsid.

Taimse Teisipäeva taimetoidu väljakutse

Nagu ka Veganuary laiemaks eesmärgiks on mitte jääma toitumises taimetoidu keskseks vaid jaanuaris, vaid kujundama sellest oma elustiili, nii on ka Taimne Teisipäev läbi aasta julgustamas Eesti inimesi liikuma jätkusuutlikuma eluviisi ning loomasõbralikuma toiduvaliku suunas.

Kui soovid lisada oma menüüsse mõnusaid taimetoite, on sinu käsutuses meie retseptipank, kuhu lisame uue maitsva taimse toidu retsepti iganädalaselt.

Kui aga tahaksid läheneda asjale kontseptuaalselt, siis ühine meie 22-päevase taimetoidu väljakutsega ning saa enda käsutusse lisaks toitvatele retseptidele ka erinevaid praktilisi nõuandeid taimetoidu valmistamise, samuti toitainete kohta ning mõnusat mõtteainest ja mõttekaaslasi meie FB grupist.

Victor Hugo sõnade kohaselt ei ole midagi võimsamat kui idee, mille aeg on saabunud. Taimekeskne toitumine aitab lahendada mitmeid probleeme, millega maailm ja inimesed hetkel vastamisi seisavad ning taimse toitumise pooldajate arv kasvab jõudsalt iga aastaga.

Allikad: