Uus uuring: taimse “liha” üllatavad kasud tervisele

  • 20 august 2020

Lihaalternatiivid on tänapäeval päris lihale hämmastavalt sarnased. Sageli kaheldakse aga selles, kas need ikka on lihast positiivsema tervisemõjuga. Stanfordi ülikooli teadlaste uus kliiniline uuring kõrvutas liha ja tuntud lihaasendaja Beyond Meat mõju tervisele. Selle teadusajakirjas American Journal of Clinical Nutrition avaldatud uuringu tulemused annavad põhjust kasvõi osaliselt oma menüüs liha maitsvate taimsete toodetega asendada: nii vähendad riski haigestuda südamehaigustesse.

Kaks kuud liha, kaks kuud taimseid kotlette

Uuring, milles osalejad olid eelnevalt kõik segatoidulised, koosnes kahest faasist. Esimeses, kaks kuud kestnud osas sisaldas osalejate toidusedel igapäevaselt vähemalt kaks portsjonit traditsioonilisi lihatooteid. Pärast seda toitumine muutus: kaks igapäevast lihaportsjonit asendati taimse alternatiiviga. Ülejäänud toidusedeli hoidsid osalejad kogu uuringu vältel võimalikult sarnase ning pidasid ka toidupäevikut.

Eelkõige huvitas teadlasi molekuli nimega trimetüülamiin-N-oksiid (TMAO) tase. Selle molekuli kõrget taset organismis on erinevates uuringutes seostatud kõrgema südamehaiguste riskiga – ühe hiljutise uuringu tulemuste järgi koguni 60% suurema riskiga. Just kardiovaskulaarhaigused on Eestiski surmapõhjuste esirinnas. Uuringus leiti, et molekuli tase oli järjepidevalt madalam – ja seega südamehaiguste risk väiksem – siis, kui osalejad asendasid liha taimse alternatiiviga.  

Üllatuslikud mõjud: alanesid kolesteroolitase ja kehakaal

Liha taimsete toodetega asendamise positiivseid tervisemõjusid täheldati uuringus veelgi. Osalejate halva (LDL) kolesterooli tase langes taimsete alternatiivide tarbimise vältel olulisel määral. Et kõrge kolesteroolitase on samuti väga oluline südamehaiguste riski tõstja, näitab seegi tulemus, et oma südame tervise hoidmiseks on põhjust liha aeg-ajalt isuäratava taimse kotleti vastu välja vahetada. Veelgi üllatuslikuma kaasmõjuna aga langes osalejate kehakaal taimsete alternatiivide faasis keskmiselt ühe kilogrammi võrra, kusjuures keskmine päevane kaloraaž jäi samaks. 

Taimsete toodete nautimiseks ei pea sugugi hakkama taimetoitlaseks. Liha kasvõi mõned korrad nädalas taimsete kotlettidega asendamine on järjest levinum ka Eestis ja kasulik meile kõigile. Kokka homme kodus midagi Taimse Teisipäeva retseptikogust või telli väljas süües burger hoopis Beyond Meat kotletiga – sina ega su süda ei kahetse seda!