TÜ Kliinikum liitub tänasest Taimse Teisipäevaga

  • 28 september 2021

Tartu Ülikooli Kliinikumi kohvik pakub igapäevaselt oma menüüs mitmeid taimseid valikuid. Kuigi töötajate ja haiglakülastajate seas on need juba populaarseks kujunenud, otsustati teha koostööd Taimse Teisipäevaga, et teadlikkust tasakaalustatud toitumisest veelgi tõsta.

Taimne Teisipäev on rahvatervise algatus, mille eesmärk on aastaks 2040 viia Eesti elanike toidulaud tasakaalu – vähendada lihatarbimist ning suurendada taimse toidu osakaalu menüüs. Selle eesmärgi saavutamiseks tehakse koostööd nii söögikohtade, toidutootjate kui koolide ja lasteaedadega. Tänane keskmine toidulaud on äärmiselt tasakaalust väljas. “Paljude eestlaste söömisharjumused ei ole vastavuses riiklike toitumissoovitustega. Umbes kolm korda rohkem süüakse liha ja lihatooteid ning soovituslikust oluliselt vähem puu- ja köögivilju, marju, täisteratooteid, ka pähkleid ja seemneid. Selline toiduvalik ei kata igapäevast vitamiinide ja mineraalainete vajadust ning suurendab mitmetesse haigustesse, sh südame-veresoonkonnahaigused ja diabeet, haigestumise riski,” väidab Tartu Ülikooli Kliinikumi toitlustusteenistuse juht Piret Tammvere.

Sellest sügisest oleme kaasanud ka ülikoole ning haiglaid. Kui üldhariduskoolides ja lasteaedades pakutakse Taimse Teisipäeva raames kord nädalas taimset lõunat kõigile, siis ülikoolide ja haiglate kohvikute puhul on lugu teistsugune. Viimastes saab igapäevaselt valida nii taimse kui lihaga toidu vahel, kuid teisipäeviti on taimne valik päevapakkumiste seas esikohale tõstetud. Lisaks toetavad teadlikkuse tõstmist informatiivsed lauasildid ning postrid. “Pakkudes rohkem taimseid valikuid soovime anda Kohvikumi klientidele, eelkõige Tartu Ülikooli Kliinikumi töötajatele ja patsientidele, võimaluse suurendada taimse toidu osakaalu oma menüüs ning muuta seeläbi toitumine tasakaalustatumaks,” ütleb Tammvere.

“Taolised algatused välismaistes sööklates on näidanud, et kui teha taimse toidu valimine lihtsaks, eelistab seda palju kliente, kes muidu valiks tavapärase kanašnitsel-kartulipuber kombinatsiooni,” sõnab Taimse Teisipäeva koostööjuht Karin Kanamäe.

Kui soovid oma lapse kooli, lasteaeda või enda lemmiktoidukohta Taimset Teisipäeva, kirjuta meile oma soovist info@taimneteisipaev.ee.

Sulle meeldis see artikkel ja soovid anda panustada taimse toidu edendamisesse? Toeta meid siin: LINK.