Mis on sinu uusaastalubadus? Lihatarbimist vähendada!

  • 2020-12-21T15:12:00

Kas oled juba mõelnud, mis on sinu uusaastalubadus? Oma valiku tegemisel tasub arvesse võtta, et Eesti inimene sööb keskmiselt kolm korda rohkem liha, kui organism kannatab. Seetõttu on südame- ja veresoonkonnahaigused tõusnud suurimaks enneaegsete surmade põhjuseks Eestis. Lihavähendamine on hea lubadus, mis teeb head nii sulle endale ja võimaldab veel pikki aastaid veeta lähedaste seltsis.

Detsembri viimased päevad on tavaliselt see aeg, kus vaadatakse möödunud aastale või lausa tervele elule tagasi. Mõeldakse, mida saab ära teha, et elukvaliteet järgmisel aastal paraneks. Kas jätta maha suitsetamine, hakata trennis käima või hoopis rohkem raamatuid lugeda – valikuid on meeletult palju. Probleem on selles, et üldjuhul ei võeta neid lubadusi eriti tõsiselt.

Kas teadsid, et naiste puhul võiks mahtuda päevas tarbitava liha kogus umbes ühe tikutopsi sisse ning meeste puhul kahe? See on üks viil peekonit, 2 viinerit või 1-2 kotletti. Tõenäoliselt ei teadnud, sest Kantar Emori uuringust selgub, et üle poole eestlastest ei ole sellest kuulnud või ei taha seda uskuda. Tervise Arengu Instituudi andmed näitavad, et tegelikud söödavad lihakogused on lausa kolmekordsed.

“Kui on üks asi, mida järgmiseks aastaks lubada ja see päriselt ellu viia, siis on see lihatarbimise vähendamine,” sõnab Taimetoidu Väljakutse koordinaator Karin Kanamäe. “Oleme jõudnud riigi arengus sinnamaale, kus terviseprobleemid tulenevad liigsest tarbimisest, mitte näljast.”

Liha kolmekordsest ületarbimisest on saanud suur rahvaterviseprobleem. Eesti number üks enneaegsete surmade põhjus on südamehaigused. Igal aastal sureb neisse ligi 8000 inimest, seega peaksime oma südame tervise eest erilist hoolt kandma. Lihatarbimise vähendamine on vajalik ja jõukohane samm, mille saame kohe enda tervise nimel teha.

Uus aasta, uus algus – jaanuar on igal juhul uute teadmiste kogumise aeg. Miks mitte koguda uusi teadmisi ja oskusi seekord taimse toidu kohta? Tervislikum toidulaud ei pea tähendama rikkalikest maitsetest loobumist, otse vastupidi. Tee oma tervisele teene ja osale Taimetoidu Väljakutses. Rohkem infot SIIN.