Eurooplased peaksid sööma nii vähe loomseid tooteid kui vähegi võimalik

  • 9 august 2023

Teadlased, kes nõustavad Euroopa Komisjoni toidu ja põllumajanduspoliitika küsimustes, soovitavad Eurooplastel tarbida võimalikult vähe loomset päritolu tooteid kliimamuutuste mõju vähendamiseks. See soovitus pärineb Science Advice for Policy by European Academie (SAPEA) töörühma juhilt professor Erik Mathijsilt.

Raport, mille Euroopa Komisjon tellis, toetab ELi “Farm to Fork” strateegia ülevaatamist. Strateegia eesmärk on muuta toidusüsteemid jätkusuutlikumaks ja tervislikumaks. Raport rõhutab, et üleminek taimsele toitumisele on hädavajalik, et vähendada Euroopa Liidu keskkonnamõju. See toob välja, et loomsete toodete tarbimise vähendamine on peamine leevendus võimalus kliimamuutuste ja bioloogilise mitmekesisuse kadu vastu võitlemisel ning aitab kaasa rasvumise ja krooniliste haiguste ennetamisele.

Raport rõhutab ka poliitiliste meetmete tähtsust käitumise muutumisel ja tervislike ning jätkusuutlike toiduvalikute prioriteediks seadmisel. Selliste meetmete hulka kuuluvad maksud, keelud ja toote muudatused. Organisatsioon nimega ProVeg toetab neid poliitika meetmeid ning propageerib üleminekut taimsele toitumisele ja jätkusuutlikumatele toidusüsteemidele. Samuti toetab ProVeg põllumajandustootjaid üleminekul jätkusuutlikumatele toidusüsteemidele.

Raport märgib, et loomset päritolu toidud avaldavad märkimisväärset keskkonnamõju, eriti seoses kliimamuutustega, võrreldes taimsete toitudega. Raport näitab, et üleminek taimsele toitumisele vähendab heitmeid oluliselt rohkem kui üleminek orgaanilistele toitudele. Näiteks toob raport välja Itaalia koolitoitudele tehtud modelluuringu, kus leiti, et 100% orgaaniliste toiduainete kasutamisel väheneks heitmete hulk 11% kuni 15%, samas kui üleminek taimsetele toitudele toob kaasa 20% kuni 32% vähenemise.

ProVeg loodab, et Euroopa Komisjon võtab teadusnõustajate soovitused tõsiselt ja rakendab vastavaid poliitilisi meetmeid, et aidata rohkematel eurooplastel üle minna taimsele toitumisele.

Taimse Teisipäeva programmil on hea meel, et taimset toitumist peetakse oluliseks lahenduseks mõnedele meie kõige pakilisematele probleemidele.

Positiivse mõju avaldamiseks meie keskkonnale on Taimse Teisipäeva jaoks oluline toetada inimesi ja kogukonda taimsete valikute eelistamisel.

Koos loome jätkusuutlikuma toidusüsteemi kõigile!