85% noortest toetab ühe taimse koolilõuna pakkumist nädalas

  • 5 aprill 2021

Taimse Teisipäeva tellitud Kantar Emori uuringust selgus, et 85% Eesti noortest toetab ühe taimse koolilõuna pakkumist nädalas. Selle eesmärk on tasakaalustada meie toidulauda ning ennetada terviseprobleeme. Uuring viidi läbi märtsis 2021.

“Viimastel aastatel on eriti teravalt üles kerkinud murekoht, et ainult kolmandik meist sööb viis peotäit puu- ja köögivilju päevas, samal ajal kui pea kõik meist söövad lausa kolm korda rohkem liha, kui toitumissoovitused ette näevad,” tõdeb Taimse Teisipäeva avaliku sektori koostöö juht Karin Kanamäe. “Seega on eriti tore näha, et 85% noortest mõistab, et oma tervise hoidmiseks on igati mõistlik ühel päeval nädalas taimset toitu eelistada,” lisab ta.

Tervislikud toitumisharjumused saavad alguse juba noores eas. Seetõttu on oluline nii lasteaialaste, kooliõpilaste kui tudengite maitsemeeli köögiviljarohkete toitudega harjutada. Ilma puu- ja köögiviljade osakaalu suurendamise ning lihatarbimise vähendamiseta ei ole võimalik oma toidulauda tasakaalu saada. 

Teadusuuringud näitavad, et niivõrd liigne lihatarbmine tõstab erinevate tervisehädade riski, eriti aga südame- ja veresoonkonnahaiguste. Neisse sureb Eestis igal aastal 8000 inimest. Seega on eriti oluline hoida oma südame tervist. Lihatarbimise vähendamine ja ühel päeval nädalas taimse toidu eelistamine on vajalik ja jõukohane samm, mida igaüks meist saab kohe enda tervise edendamiseks teha.

Taimne Teisipäev on rahvatervise algatus, mis kutsub muuhulgas üles koole pakkuma ühel päeval nädalas taimset koolilõunat. Kooliprogrammi raames toetab Taimne Teisipäev koole nii teadlikkuse tõstmisel kui kokkade oskuste ja teadmiste arendamisel. Ühe aastaga on programmiga liitunud 41 kooli ja lasteaeda, mille 8099 õpilast saavad kord nädalas köögiviljarikast koolilõunat.