Võru üllatab taimsete valikute rohkusega

Kagu-Eesti nurgas asetsev Võrumaa võib ülejäänud eestlastele tunduda traditsioonilisena ning seostuda pigem toeka talutoiduga nagu kartul ja liha, kuid tegelikult on sealt pärit ka mitmed taimsed toidud nagu näiteks tatrapuder, läätseroog ja kanepitoidud. Seda just seetõttu, et tatart, kanepit ja läätsi kasvatati enamasti Lõuna-Eestis. Ajalooliselt tehti ka ainult Lõuna-Eestis oa- ja hernetampi. Seega on lõunaeestlased olnud taimse tooraine kasutamisel alati leidlikud. Taimne Teisipäev käis uurimas, millist põnevat taimset toitu tänasel päeval Võrumaal pakutakse. 

Pärl keset Võru linna

Keset Võru linna asetsev elustiili kohvik-pood Elopärl avati 2019. aastal ning tuli selle aasta veebruaris välja ka uuendatud menüüga. Elopärli kohvik on Taimse Teisipäeva motost veelgi kaugemale läinud ning pakub taskukohaseid taimseid päevapakkumisi lausa iga päev! Lisaks sellele, et nende menüü on suuremas osas täis taimseid hõrgutisi, on enamik pakutavast toidust ka gluteenivaba. Elopärl on tõesti mõelnud kõigile toiduarmastajatele. Mõnus on lesida mugavas diivaninurgas ja maitsvale suutäiele lisaks nautida aja rahulikku kulgemist Võrumaal.


Uuendatud püsimenüü pakub taimseid valikuid igale maitsele, näiteks leiab sealt kreemise köögivilja Carbonara, pannipitsa köögiviljadega ning toeka Beyond meat Burgeri. Olemas on ka eraldi taimsed valikud lastele. Elopärli toidud on alati värvikirevad ning hästi läbi mõeldud, et esindatud oleks kõik tarvilikud toidugrupid. Suppidest proovisime kõrvitsapüreesuppi, mis on ideaalselt siidine ning mahedamaitseline, üllatuseks krõbedad kikerherned põhjas, mis lisavad supile mõnusa krõmpsu ning vajaliku valguannuse. Proovimist on väärt ka uus Tai nuudlikauss köögiviljade ja seentega kookoskastmes, mis on küll kergelt vürtsikas, kuid mida toetab kookoskoore mahedus, tekstuuri lisavad seened ning valgurikkad edamame oad.Iga päev on letis saadaval rikkalik valik tordilõike, millest kõik on taimsed ja gluteenivabad. Pärast järeleproovimist ei ole liialdus öelda, et nende toorjuustukook on to die for, olles täiuslikult kreemjas ning hapukalt magus, nagu üks õige juustukook olema peab. Kuid ega mõnusalt hapuka kattega õhuline mangotort kaugele maha ei jää! Tordivalikus on lisaks veel ka porgandikooki, brownie’t, peedi-šokolaaditorti ja palju muud. Tegemist on tõelise taimsete kookide paradiisiga.

Rohkemat kui vaid toidukoht

Elopärl ning tegelikult ka teised väikelinna kohvikud ja restoranid on tihti rohkemat kui vaid toidukohad, neid iseloomustab kogukonnatunde hoidmine ning nad on kokkutulemise paigaks, nõnda toimuvad  ka Elopärlis erinevad kontserdid, filmiõhtud või töötoad. Tore on teada, et see kõik toimub maitsvat taimset toitu nautides! Seega tule külasta julgelt Võrumaad, ole valmis kogema kaunist loodust, sooje inimesi ning üllatuma kohalikest taimsetest maitsetest.