Punased läätsed

Punased läätsed on litrikujulised kaunviljad, mis on väga rauarikkad, kergesti seeditavad ja sisaldavad palju valku, vitamiine ja mineraale. Läätsed sisaldavad väga vähe rasva ja kaloreid ning neist valmistatud toidud täidavad korralikult kõhu, kuna läätsedest eraldub energia ühtlaselt ja aeglaselt.

Varasemalt on läätsed olnud maarahva toidulaual aastasadu olulisel kohal ja neid kasvatati taludes rohkesti. Viimasel ajal on läätsed uuesti populaarseks muutunud. Keedetud läätsed sobivad hästi kokku köögiviljadega, teraviljadega, pastatoodetega ning isegi puuviljadega. Lisaks saab läätsi püreestatuna ka hästi suppides ja kastmetes kasutada või hoopis jahvatatuna lisada pudrule, pajaroogadele ja ka smuutidele.

KASUTEGURID
Punaseid läätsi tasub süüa sest:
– sisaldavad palju rauda;
– on proteiini- ja kiudainerikkad;
– kalorivaesed ning seetõttu võivad olla abiks kaalu langetamisel;
– nendes on palju kasulikke mikroelemente nagu boor, raud, jood, koobalt, räni, mangaan, nikkel, vask, tsink, molübdeen, kroom, magneesium, kaalium, kaltsium, naatrium ja fosfor;
– nende söömine võib vähendada südamehaiguste riski;
– on kergemini seeditavad kui herned või oad;
– energia eraldub aeglaselt ja ühtlaselt, seetõttu püsib täiskõhutunne pikemalt;
– sobivad hästi idandamiseks, supi keetmiseks, kotlettide valmistamiseks, ahju-ja pajaroogadesse lisamiseks jne;
– idandatult suureneb neis B-vitamiinide osakaal ning lisaks säilib nii ka C-vitamiin paremini;
– punaseid läätsi on kerge valmistada, kuna nende keemise aeg on võrreldes teiste läätse sortidega lühem (u 15-20 minutit);

TOITUMISALANE INFO
100 g punastes läätsedes on 304 kcal, rasvu 1.6 g (küllastunud rasvhappeid: 0.2 g ja süsivesikuid: 40.6 g), valke: 23.4 g. Vitamiinidest on läätsedes palju B-rühma vitamiine ja lisaks on neis ka kõrge foolhappe sisaldus.

HEA RETSEPT
Lihtne, kiiresti valmiv ja tervislik läätse-tomatihautis, mida saab nautida soovi korral ka supina valmistada (lihtsalt lisa rohkem vedelikku).

VAJA LÄHEB
— 2.5 dl punaseid läätsesid
— 400 g purustatud tomateid
— 2 suuremat porgandit
— 2 spl oliiviõli
— 4 dl puljongit
— 2 küüslauguküünt
— 1 sibul
— pool porrut (võib ka ära jätta)
— 1 loorberileht
— soola-pipart ja soovi korral veel meelepäraseid maitseaineid (nt maitsepärm, tüümian, basiilik)

VALMISTAMINE
Haki porgand, sibul ja küüslauk. Viiluta või haki õhukeselt porru. Pruunista köögivilju paksu põhjaga potis kuumas oliiviõlis, seejärel lisa potti purustatud tomatid, läätsed, loorberileht ja puljong. Hauta, kuni läätsed ja porgand on pehmed. Maitsesta soola-pipraga ja muude meelepäraste maitseainetega.