Eesti inimesed proovivad taimetoitu tervise pärast

Mullu oktoobris startinud Taimetoidu Väljakutse 22/66 andmete kohaselt ajendab Eesti inimesi taimetoitu proovima eelkõige tervis. Märksa vähem olulisteks põhjusteks peeti loomi ja eetikat ning keskkonda. 

Pea 2500 taimetoidu väljakutsele registreerunust sõnas 34 protsenti, et nende peamiseks ajendiks taimetoidu proovimiseks on tervis. Loomad ja eetika sai tulemuseks 18 protsenti ning keskkond kõigest 14,3 protsenti. Kõrgel kohal oli ka uudishimu 33,7 protsendiga.

“Üldiselt arvatakse, et inimene otsustab hakata eelistama taimset toitu eetilistel põhjustel. Numbrid aga näitavad, et peamiseks ajendiks on hoopis oma tervise edendamine, mis on samuti positiivne trend,” sõnas Taimetoidu Väljakutse 22/66 juht Karin Kanamäe, märkides, et liigne lihatarbimine on üks suurimaid rahvatervise probleeme Eestis.

Kanamäe lisas, et väljakutse osalemise põhjuseks tervise märkinud osalejad määratlesid end peamiselt segatoitlasena, kes tarbisid enne väljakutset nii liha, kala, muna kui ka piimatooteid. “Kui segatoitlasi ajendas eelkõige tervis, siis lihtsalt uudishimust osalenute seas oli juba palju taimetoitlasi ja lihavähendajaid – neid huvitasid pigem uued retseptid,” kommenteeris Kanamäe.

Väljakutse korraldajate sõnul üllatas neid keskkonna madal populaarsus väljakutses osalemise põhjusena. “Eeldasime, et paljud osalevad meie väljakutses keskkonna säästmise eesmärgil, kuna eestlaste keskkonnateadlikkus on viimase paari aastaga tohutult kasvanud. Kuna loomapõllumajandus on üks saastavamaid tööstusharusid, loodame teadlikkust sel teemal veel tõsta,” kommenteeris Kanamäe.


Taimetoidu Väljakutse 22/66 kestab 22 päeva, mille jooksul saavad osalejad programmi veebikeskkonnast 66 tasuta taimset retsepti. Programmis osalejaid toetavad kogenud toitumisnõustajad ja taimetoitlased, et anda vajalikud oskused tasakaalustatud taimse toitumisega alustamiseks. Väljakutse eesmärgiks on vähendada liigset lihatarbimist, säästes samas keskkonda ja parandades loomade heaolu.